لیبرال کیست و چه می‌گوید

نرگس رسولی _ اعتماد

۱۸ فروردین ماه سا ل جاری بود که رسانه‌ها از نامه‌نگاری جدیدی خبر دادند که نادر قاضی‌پور، عضو کمیسیون صنایع و معادن و نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در انتقاد به افزایش نرخ ارز در سال ۱۳۹۶ خطاب به حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران نوشته بود و در آن به انتقاد از سیاست‌های اقتصادی دولت پرداخته بود.

قاضی‌پور در نامه سرگشاده خود با انتقاد شدید از تیم اقتصادی دولت و اعضای هیات رییسه اتاق بازرگانی این گروه را متهم به تاثیر‌گذاری در تصمیمات اقتصادی دولت کرده و نوشته بود: «دلیل اصلی افزایش قیمت ارز به دست گرفتن اقتصاد توسط لیبرال‌هاست؛ ما بازیچه افرادی که فارغ‌التحصیل خارج و بعضا دوتابعیتی هستند و خانواده‌های آنها به ویژه فرزندان‌شان به بهانه تحصیل مقیم خارج‌اند، شده‌ایم.» او در نامه‌اش با ذکر اسامی برخی اعضای هیات رییسه اتاق بازرگانی و برخی وزرای اقتصادی خواستار تغییر در کابینه و تصمیم‌گیری عاجل رییس‌جمهور در مورد اقتصاد شده بود. نامه‌ای که برخی منتقدانش آن را منتسب به گروهی دیگر می‌دانند و معتقدند که این نامه تحت فشار گروهی دیگر نوشته است بر همین اساس در گفت‌وگویی با نادر قاضی‌پور عضو کمیسیون صنایع و معادن به تشریح بیشتر دلایل وی در نگارش این نامه پرداخته‌ایم که در پی می‌آید.

*آقای قاضی‌پور ماجرای نامه‌ای که در روز ۱۸ فروردین ماه به نقل از شما منتشر شد و در آن اشاره شده که جنابعالی خواستار تغییر و تحولات در ساختار اقتصادی دولت و تیم اقتصادی هستید چیست؟

وقتی نوسانی در بازار ارز روی می‌دهد این تغییرات پیشامدهایی را برای کشور در پی دارند و در چنین زمان‌هایی باید با بحث‌های دوستانه و گفت‌وگو به دنبال راهکار بود. زمانی که بنده شنیدم که آقایان ترکان، نیلی و نهاوندیان در تلاش برای افزایش قیمت ارز هستند سعی کردم تا هشدارهای لازم در پی این موضوع را به رییس‌جمهور بدهم و حتی در نامه هم به مزاح نوشتم که «می‌گویند قصد دارید قیمت دلار را به ۷۰ هزار تومان برسانید و با حذف سه صفر قیمت آن را به ۷۰ ریال یعنی به ۴۰ سال سابق بازگردانید.» این یک واقعیت است که زمانی که قیمت دلار افزایش می‌یابد تنها عده‌ای که وارد‌کننده هستند سود می‌برند و از آنجایی که بخش زیادی از تیم اقتصادی دولت خود جزو واردکننده‌ها هستند به رییس‌جمهور گوشزد کردم که باید اقدامی انجام دهید که به نفع تولید‌کننده داخلی باشد نه وارد‌کننده.

*یعنی هدف نامه شما حمایت از تولید داخلی بود؟

من سعی کردم آقای روحانی را از خواب غفلت بیدار کنم و حتی برای این کار به ذکر مثال‌هایی از کشورهایی پرداختم که سال‌ها پیش راه امروز ما را طی کردند. در ترکیه زمانی که لیبرال‌ها به روی کار آمدند هر دلار معادل ۳۵ لیر بود و بعد از ۲۰ سال هر دلار معادل یک میلیون و ۶۵۰ هزار لیر شد. اینها سیاست‌های امریکاست تا قدرت پول ملی کشورها را کاهش داده و آنها را به ورطه سقوط بکشاند. به همین جهت باید هوشیار باشیم و اجازه ندهیم با کاهش ارزش پول ملی به این سیاست‌ها تن بدهیم.

من در نامه‌ام هم گفتم که علم اقتصاد می‌گوید اگر ارزش صادرات بیشتر از واردات باشد ارزش پول کشور افزایش می‌یابد در حالی که این موضوع در ایران صادق نیست؛ سقوط ارزش پول ملی با رشد وحشتناک تورم، ایجاد شکاف طبقاتی، کاهش قدرت خرید عامه مردم برابر است. قطعا هر قدر که ارزش پول ملی کاهش یابد معیشت مردم با مشکلات جدی‌تری مواجه می‌شود و مشکلات اجتماعی بیشتر می‌شود.

اما روال افزایشی قیمت دلار پیش از این هم در دولت قبل روی داده بود اما شما چنین صحبت‌ها و نامه‌نگاری‌هایی را نکرده بودید.

من با این نامه خواستم به نماینده‌ها، مسوولان امنیتی و هم مسوولان سیاسی کشور گوشزد کنم که باید به هوش باشند و در زمان احمدی‌نژاد هم دلار سه برابر شد اما صادرات یک درصد نیز افزایش پیدا نکرد و باید از این تجربه استفاده کرد. من خودم را بالاتر از مردم می‌بینم و معتقدم که اگر اعضای اتاق بازرگانی به عنوان مهندسین انتخاباتی در حال حاضر به فکر منافع خود هستند و حتی شنیده می‌شود که تفکر دلار ۱۲ هزار تومانی را در سر می‌پرورانند.

*با این حساب شما کلا با افزایش قیمت دلار مخالف هستید؟

من با افزایش قیمت دلار مخالف نیستم اما این افزایش قیمت باید در اختیار حاکمیت باشد و صرف توسعه زیرساخت هاشود نه منافع عده‌ای. بعد از روی کار آمدن دومین دولت آقای احمدی‌نژاد فاصله طبقاتی بین مردم افزایش یافت و متاسفانه در دوران ریاست‌جمهوری آقای روحانی این فاصله تکمیل شد. فاصله طبقاتی فسادآور است و متاسفانه در حال حاضر شاهد افزایش فساد در جامعه هستیم. متاسفانه در دولت با یکسری وزرای شیر و پیر و خسته سرو کار داریم که توان کمک به مردم جویای کار و تشنه و گرسنه را ندارند و لذا انتظار داریم که روحانی با توجه به موضوع معیشت پایین دست‌ها، مردم و کارگران به سمت تغییر و تحول در تیم اقتصادی دولت روی آورد تا از دل تولید‌کننده‌ها وزرا را انتخاب کند که با درد مردم و معیشت آنها آشنا هستند.

*شما می‌فرمایید مخالف تک‌نرخی شدن ارز نیستید ولی صحبت‌های‌تان تلویحا این ذهنیت را ایجاد می‌کند که با این تصمیم جدید دولت مخالفید و آن را درست نمی‌دانید؟

من معتقدم که تک‌نرخی کردن ارز کار خوبی بود اما با اجرای بدون برنامه آن مخالف هستم. شما خودتان را جای قطعه‌سازی بگذارید که قراردادهای جدیدی را منعقد کرده‌اید و باید تا آخر سال به خودروساز داخلی نزدیک به ۱۰۰ هزار قطعه تحویل بدهید زمانی که ارز گران می‌شود و مواد اولیه این قطعه‌ساز گران‌تر خریداری می‌شود قطعا این تولید‌کننده با این نرخ‌های جدید زیان می‌دهد و در نتیجه به سمت ورشکستگی پیش می‌رود. فکر می‌کنید نتیجه این رویداد چیست؟ قطعه با خروج قطعه‌سازان یا تولید‌کنندگان داخلی از گردونه تولید، وارد‌کننده‌ها دست به کار می‌شوند و با واردات آنچه در داخل متوقف شده است جایگزین تولید‌کننده‌های داخلی می‌شوند. من با این روال مخالفم و معتقدم باید برای هر تصمیمی که از سوی دولت اتخاذ می‌شود برنامه اجرایی مدونی نیز در نظر گرفته شود تا جلوی زیان تولید‌کننده داخلی گرفته شود.

*برخی کارشناسان و اقتصاددانان معتقدند که نامه منتسب به شما با فشارهای گروهی نوشته شده و جنابعالی سپربلای گروه دیگری شده‌اید؟

اصلا این طور نیست. من در ساعت ۶ بعدازظهر در دفترم نشسته بودم و نامه را می‌نوشتم و با همکاری رسانه‌ها این نامه در سطح کلان منتشر شد. اتفاقا در آن عصر که مشغول نوشتن نامه بودم یکی از دوستان در دفترم بود، «گفت چه می‌کنی؟ گفتم دارم طبل می‌زنم. گفت چرا صدا ندارد؟ گفتم: صداش درمی‌یاد.» و صدای طبلی که آن روز زدم امروز بلند شده و به گوش همه رسیده است.

*با این روال شما چه راهکاری پیش روی دولت می‌گذارید اگر قرار است دولت از به زعم شما لیبرال‌ها استفاده نکند پیشنهاد جایگزین شما چیست؟

راهکار مورد نظر اعتماد، خرد دسته جمعی، تبعیت از سیاست‌های مقام معظم رهبری، مقابله با خباثت شیاطین بزرگ و کوچک از جمله امریکا و رژیم صهیونیستی و فرانسه و انگلیس است. نباید اجازه بدهیم کشورهای کوچک حاشیه خلیج فارس و صرافی‌های ترکیه و اربیل تعیین‌کننده قیمت ارز در داخل کشورمان باشند.

*این اتفاق تاکنون افتاده است؟ یعنی توییت‌های آقای آشنا را در مورد تاثیرگذاری صرافی‌های اربیل و ترکیه در تعیین قیمت دلار در کشور تایید می‌کنید؟

بله بله، این اتفاق افتاده است و کافی است با صرافی‌ها صحبت کنید؛ از سال گذشته بسیاری از صرافی‌های ترکیه و اربیل باعث نوسانات ارز در داخل کشور شدند.

من در ساعت ۶ بعدازظهر در دفترم نشسته بودم و نامه را می‌نوشتم و با همکاری رسانه‌ها این نامه در سطح کلان منتشر شد. اتفاقا در آن عصر که مشغول نوشتن نامه بودم یکی از دوستان در دفترم بود، «گفت چه می‌کنی؟ گفتم دارم طبل می‌زنم. گفت چرا صدا ندارد؟ گفتم: صداش درمی‌یاد.»

مطالب مشابه