دولت نباید با قرق‌های اختصاصی رقابت کند

حمید ظهرابی ششمین روز بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها -۲

معاون سازمان محیط زیست اعلام کرد: به هیچ عنوان دولت نباید در رقابت با قرق اختصاصی قرار بگیرد. ما برای قرق‌های اختصاصی خیلی زحمت کشیدیم و مطمئن باشید که ما تیشه به ریشه خودمان نخواهیم زد.

به گزارش خبرنگار مهر ، حمید ظهرابی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبنی بر اینکه اگر دفاعیات سازمان محیط زیست از صدور پروانه‌های شکار ویژه درست است چرا سازمان به پنهان‌کاری اصرار دارد و به جای اطلاع‌رسانی درست از آغاز کار، همواره پس از کسب اطلاعات توسط خبرنگاران و انتشار در رسانه‌ها به پاسخ دادن اقدام می‌کند، گفت: درباره اطلاع‌رسانی امیدوارم که مشکل با حضور آقای سپنجی رفع شود. خدا شاهد است که روزی که این تصمیم را گرفتیم من گفتم باید حداکثر اطلاع‌رسانی را انجام دهیم چون حتماً با هجمه مواجه خواهیم شد. همان موقع تأکید کردم تا جایی که می‌توانید اطلاع‌رسانی کنید.

حمید ظهرابی در پاسخ به پرسشی درباره کنوانسیون تنوع زیستی هم گفت: در رابطه با کنوانسیون تنوع زیستی هم هیچ تفاوتی در مرجعیت سازمان محیط زیست رخ نداده است. وزارت جهادکشاورزی یکی از نهادهایی بود که دنبال این مرجعیت بود. البته بحث‌های ایمنی زیستی مرجعیتش با وزارت جهادکشاورزی شده که آن یکی از پروتکل های کنوانسیون است اما خود کنوانسیون تکلیفش روشن است.

ظهرابی در پاسخ به پرسشی درباره رقابت سازمان محیط زیست با قرق‌های اختصاصی در صدور پروانه شکار گفت: خدا را شکر که امروز مردم نگران قرق‌های اختصاصی هستند. زمانی که قرق ها راه‌اندازی شد با همین هجمه مواجه بودیم و ما باید توضیح می‌دادیم که مساله بهره‌مندی مردم از منافع شکار است.

ظهرابی تصریح کرد: به هیچ عنوان دولت نباید در رقابت با قرق اختصاصی قرار بگیرد. این موضوع دلایل مختلفی هم دارد. رکورد و تروفه‌هایی که در مناطق حفاظت شده محیط زیست قرار دارد و خود اهمیت حفاظت در مناطق حفاظت شده شایان توجه است.

وی افزود: من تأکید کردم که قیمت پایه چه برای شکارچی خارجی و چه داخلی حتماً حداقل ۲۵ درصد از قیمت شکار در قرق‌های اختصاصی بالاتر باشد. ما برای قرق‌های اختصاصی خیلی زحمت کشیدیم و مطمئن باشید که ما تیشه به ریشه خودمان نخواهیم زد.

مطالب مشابه